Kiedy odbywa się Nightskating Warszawa?
Przejazdy odbywają się każdego roku od kwietnia do października średnio co 2-3 tygodnie. Przejazdy odbywają się w czwartki oraz soboty. Czasami organizujemy specjalne przejazdy tematyczne (np. z okazji dnia dziecka).
W jakich godzinach odbywa się Nightskating Warszawa?
Nightskating Warszawa odbywa się w godzinach wieczornych, zwykle w okolicach 21:00, a kończy ok. 23.00. Niekiedy przejazd organizowany jest w innych porach, ze względu na przejazdy tematyczne (np. dzień dziecka). Z uwagi na godzinę startu i sporą ilość uczestników rekomendujemy przyjść 30 minut wcześniej, aby spokojnie założyć rolki i przygotować się do jazdy.
Nie czekamy na spóźnialskich 🙂
Gdzie się spotkamy?
Stałym miejscem rozpoczęcia i zakończenia imprezy Nightskating Warszawa jest plac przy Pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko Pałacu Polskiej Akademii Nauk; obok kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego. W przypadku przejazdów specjalnych miejsce może ulec zmianie, dlatego warto na bieżąco śledzić naszą stronę www oraz fanpage.
Jak dojechać na miejsce startu/mety?
Najprościej dojechać komunikacją miejską autobusami linii: 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 302, 503, 518, E-2, przystanek Uniwersytet Warszawski. Oraz linią metra M2 stacja Nowy Świat – Uniwersytet. Niedaleko miejsca startu znajduje się niewielki parking dla samochodów. Parking ten zazwyczaj jest zapełniony, także radzimy wybrać komunikację miejską lub dojechać na rolkach.
Kto może wziąć udział w przejeździe?
Udział w Nightskating Warszawa jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Może w nim wziąć udział każda osoba, która umiejętnie potrafi jeździć na rolkach lub wrotkach oraz spełnia wymogi zawarte w regulaminie i zasadach panujących na przejeździe. Wszystkim biegaczom, osobom na hulajnogach, longboardach, deskorolkach, rowerach itd. dziękujemy za zainteresowanie naszą inicjatywą – niestety nie możemy dopuścić Was do naszego przejazdu ze względów wspólnego bezpieczeństwa.
Jakie umiejętności są wymagane aby wziąć udział?
Aby wziąć udział w Nightskating Warszawa należy umiejętnie poruszać się na rolkach/wrotkach oraz sprawnie skręcać i hamować. Nightskating to nie zawody sportowe ale też nie szkółka rolkarska. Jeżeli nie potrafisz efektywnie hamować, zapraszamy na przejazdy po podszkoleniu umiejętności.
Jak wygląda przejazd?
Przejazd Nightskating Warszawa odbywa się na ulicach, po których na co dzień jeżdżą samochody. Kolumna rolkarzy ma do dyspozycji całą szerokość jezdni w danym kierunku, która waha się w zależności od odcinka trasy od jednego do 3 pasów. Przejazd otwiera i zamyka radiowóz lub motocykl policji z czerwonym sygnałem świetlnym – tzw. pilot. Za pojazdem otwierającym przejazd jedzie samochód organizatora wraz z nagłośnieniem. Poruszająca się kolumna rolkarzy jest pilotowana przez Nightskating Warszawa Team, który zabezpiecza skrzyżowania tak, aby żaden samochód, rower czy pieszy nie przeciął kolumny. Wzdłuż całego peletonu po lewej stronie poruszają się członkowie ekipy zabezpieczającej (NS Team) oraz zespół ratownictwa medycznego, który w razie potrzeby udzieli pierwszej pomocy medycznej.
Czy udział w przejeździe jest bezpieczny?
Przejazd jest zabezpieczany przez Policję, zespół ratownictwa medycznego oraz Nightskating Warszawa Team. Więcej na temat bezpieczeństwa znajdziesz tutaj.
Co zabrać?
Podstawowy zestaw w postaci rolek, kasku i ochraniaczy zapewni przyjemny i bezpieczny przejazd. W okresie letnim warto zaopatrzyć się w wodę bądź inne napoje (alkohol surowo zabroniony!). Zalecamy posiadanie elementów odblaskowych i świetlnych (lampek, opasek, kamizelki) – bądź widoczny w nocy.
Jakie jest tempo przejazdu?
Staramy się utrzymywać średnią prędkość około 12-15 km/h. Nightskating Warszawa Team i samochód otwierający przejazd starają się zapewnić utrzymanie stałego tempa i zwartej kolumny.
Podział przejazdów na poziomy trudności, w zależności od długości tras, tempa oraz różnorodności terenu (przewyższenia terenu, wiadukty itp.) znajdziecie tutaj.
Czy są jakieś przerwy w ciągu przejazdu?
Podczas przejazdu nie ma zaplanowanych przerw, aczkolwiek mogą wystąpić postoje techniczne, tak aby tył peletonu miał szansę nadgonić resztę, a następnie ruszyć w zwartej kolumnie.
Czy w przypadku wystąpienia opadów atmosferycznych przejazd zostaje odwołany?
Przejazd odbywa się bez względu na pogodę. W wyjątkowych sytuacjach, w których może wystąpić zagrożenie życia lub zdrowia, zastrzegamy sobie prawo do odwołania imprezy, dlatego warto śledzić naszą stronę oraz fanpage.
Jak zachować się w razie wypadku?
Jeżeli jesteś poszkodowanym, w miarę możliwości przesuń się w bezpieczne miejsce i powiadom ratowników medycznych, bezpośrednio poprzez uniesienie rąk lub za pośrednictwem NS Teamu. Jeżeli jesteś świadkiem nieszczęśliwego zdarzenia, pomóż osobie poszkodowanej poinformować medyków.